لیورپول با برتری مقابل وولورهمپتون، کریسمس را در صدر جدول جشن خواهد گرفت.

به گزارش وبسایت نود، در نخستین بازی از هفته هجدهم لیگ برتر انگلیس وولورهمپتون تیم رده هفتم جدول از ساعت ۲۳:۳۰ جمعه شب در ورزشگاه خانگی خود میزبان لیورپول صدرنشین خواهد بود. 

لیورپول که با کسب ۴۵ امتیاز صدرنشین لیگ برتر است، با کسب ۳ امتیاز دیدار مقابل گرگ ها روز کریسمس را در صدر جدول سپری خواهد کرد. این صدرنشینی در هر ۴ فصل اخیر منجر به قهرمانی شده است.

در حقیقت هر ۴ قهرمان آخر لیگ برتر انگلیس (چلسی در فصل های ۱۵-۲۰۱۴ و ۱۷-۲۰۱۶، لسترسیتی در فصل ۱۶-۲۰۱۵ و منچسترسیتی در فصل ۱۸-۲۰۱۷) روز کریسمس را نیز در صدر جدول جشن گرفته اند. اما آیا لیورپول می‌تواند به این صدرنشینی دلخوش باشد؟

با نگاهی به تاریخچه لیگ برتر و عملکرد خود لیورپول، می‌توان پاسخ قاطعی به این پرسش داد: خیر! آخرین تیمی که نتوانسته صدرنشینی اش در کریسمس را با قهرمانی در پایان فصل پیوند زند، همین لیورپول در فصل ۱۴-۲۰۱۳ بوده است. شاگردان برندان راجرز کریسمس ۲۰۱۳ را با صدرنشینی و جلوتر از تیم های منچسترسیتی و چلسی به پایان رساندند اما لغزش بدهنگام استیون جرارد برابر چلسی و تساوی غیرمنتظره مقابل کریستال پالاس صدرنشینی را از آن ها گرفت تا این منچسترسیتی مانوئل پیگرینی باشد که با ۸۶ امتیاز، قهرمانی فصل ۱۴-۲۰۱۳ را جشن می‌گیرد.

قبل از آن فصل (۱۴-۲۰۱۳) نیز آخرین نمونه در از دست دادن قهرمانی بعد از صدرنشینی در کریسمس باز هم متعلق به لیورپول بوده است. شاگردان رافائل بنتیس که اسب خود را برای قهرمانی در فصل ۰۹-۲۰۰۸ زین کرده بودند، کریسمس ۲۰۰۸ را در مکان اول جدول جشن گرفتند اما در پایان فصل، این منچستریونایتد سرآلکس فرگوسن بود که سومین جشن قهرمانی متوالی را برپا می‌کرد.

با نگاهی به همه فصول لیگ برتر (از فصل ۹۳-۱۹۹۲) درمی‌یابیم که در ۱۲ فصل، تیمی قهرمان شده که در روز کریسمس صدرنشین نبوده است. این یعنی حدودا در نیمی از ۲۵ فصل برگزار شده لیگ برتر صدرنشینی قبل از سال نو تضمینی برای قهرمانی نبوده است.

در فصل ۹۳-۱۹۹۲، نوریچ سیتی صدرنشین لیگ برتر در این روز بود و منچستریونایتد با ۵ امتیاز کمتر در جایگاه چهارم قرار داشت. اما در پایان فصل یونایتد قهرمانی در اولین فصل لیگ برتر را جشن گرفت و نوریچ سوم شد. در فصل ۹۶-۱۹۹۵ نیوکاسل صدرنشین بود و منچستر علیرغم حضور در جایگاه دوم، ۱۰ امتیاز با صدرنشین فاصله داشت. اما شاگردان فرگی در ادامه فصل بازگشتی رویایی داشتند و قهرمانی را جشن گرفتند. نیوکاسل در این فصل دوم شد.

منچستریونایتد تخصص ویژه ای در قهرمانی در فصولی داشته که نتوانسته در روز کریسمس صدرنشین آن ها لقب گیرد. در فصل بعد (۹۷-۱۹۹۶) لیورپول صدرنشین بود و یونایتد در جایگاه پنجم با ۷ امتیاز کمتر در تعقیب بالانشینان بود. در پایان این فصل یونایتد چهارمین قهرمانی را جشن گرفت و سهم لیورپول، رده چهارم جدول بود. 

عنوان بهترین بازگشت و قهرمانی مسلما به آرسنال فصل ۹۸-۱۹۹۷ تعلق می‌گیرد. توپچی ها روز کریسمس در رده ششم جدول حضور داشتند و ۱۳ امتیاز کمتر از منچستریونایتد صدرنشین اندوخته بودند اما در پایان فصل اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را جشن گرفتند و منچستریونایتد فرگوسن را به جایگاه دوم جدول تنزل دادند.

در ادامه نگاهی به سایر موارد از دست رفتن قهرمانی بعد از صدرنشینی کریسمس می‌پردازیم:

۱۹۹۸-۹۹؛ صدرنشین: آستون ویلا (ششم در پایان فصل)/ قهرمان: منچستریونایتد (در روز کریسمس، با ۵ امتیاز کمتر از صدرنشین، سوم بود)

۱۹۹۹-۰۰؛ صدرنشین: لیدز یونایتد (سوم در پایان فصل)/ قهرمان: منچستریونایتد (در روز کریسمس، با ۲ امتیاز کمتر از صدرنشین، دوم بود)

۲۰۰۱-۰۲؛ صدرنشین: نیوکاسل (چهارم در پایان فصل)/ قهرمان: آرسنال (در روز کریسمس، با ۳ امتیاز کمتر، دوم بود)

۲۰۰۲-۰۳؛ صدرنشین: آرسنال (دوم در پایان فصل)/ قهرمان: منچستریونایتد (در روز کریسمس، با ۴ امتیاز کمتر از صدرنشین، سوم بود)

۲۰۰۳-۰۴؛ صدرنشین: منچستریونایتد (سوم در پایان فصل)/ قهرمان: آرسنال (در روز کریسمس، با یک امتیاز کمتر از صدرنشین، دوم بود)

۲۰۰۷-۰۸؛ صدرنشین: آرسنال (سوم در پایان فصل)/ قهرمان: منچستریونایتد (در روز کریسمس، با یک امتیاز کمتر از صدرنشین، دوم بود)

۲۰۰۸-۰۹؛ صدرنشین: لیورپول (دوم در پایان فصل)/ قهرمان: منچستریونایتد (در روز کریسمس، با ۷ امتیاز کمتر از صدرنشین، چهارم بود)

۲۰۱۳-۱۴؛ صدرنشین: لیورپول (دوم در پایان فصل)/ قهرمان: منچسترسیتی (در روز کریسمس، با یک امتیاز کمتر از صدرنشین، سوم بود)

لیورپول جمعه شب در مقابل وولوز، تیم قابل احترام نونو اسپیریتو سانتو قرار خواهد گرفت؛ تیمی که علیرغم تازه وارد بودن، نمایش درخشانی داشته و با کسب پیروزی در ۳ دیدار اخیر، اکنون در رده هفتم جدول ایستاده است. بردن چنین تیمی دور از خانه، قطعا اعتماد به نفس بالایی به شاگردان یورگن کلوپ خواهد داد اما سابقه نشان می‌دهد هیچ تیمی حق ندارد صدرنشینی در آستانه سال نوی میلادی را به منزله قهرمانی در پایان فصل بپندارد. به خصوص اگر آن تیم، لیورپول باشد!

۷۷۱۲

لینک منبع خبر

تمامی مطالب به صورت هوشمند از وب سایت های مرجع دریافت شده است و اخبار زنده مسئولیتی در مورد مطالب منتشر شده ندارد.
۰دیدگاه

ارسال نظر