[ad_1]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، عطا الله رفیعی، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل و مهرداد حلال‌خور، پژوهشگر حوزه آمریکا، شامگاه روز گذشته (سه‌شنبه ۲۲ آبان) در برنامه «رو در رو» شبکه چهارم سیما، افول قدرت آمریکا و نظم جهانی آینده را بررسی کردند.

مراد عنادی، کارشناس و مجری برنامه در ابتدا با طرح مسائلی از موقعیت فعلی ایالات متحده آمریکا بیان کرد: در سال‌های اخیر افول قدرت آمریکا در سالهای اخیر در داخل آمریکا و کشورهای دیگر مورد بحث است و این موضوع در جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی قابل بحث و بررسی است؟

رفیعی درباره جدی بودن افول قدرت آمریکا اظهار داشت: به نظر می‌آید منشاء افول درمنشاء قدرت آمریکاست که اقتصاد منشاء این قدرت بود و محصول یک تفکر آمریکایی است که اقتصاد خروجی آن بود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تفکر آمریکایی تلاش کرد تا اقتصاد جهان را در ید خود داشته باشد به همین صورت علم و تکنولوژی را به عنوان یک ظرفیت در خدمت اقتصاد گرفت.

وی تصریح کرد: عمده نگاه آمریکا محدود است و در بسیاری از نقاط زندگی بشر مغفول واقع شده است.

حلال‌خور، پژوهشگر حوزه آمریکا نیز با طرح این موضوع که در مورد افول آمریکا یا این موضوع  رد می‌شود و یا تایید، بیان کرد: در حال حاضر کشورهای نوظهور در حال قدرت گرفتن اقتصادی و افزایش سهم خود در اقتصاد جهان هستند و مبنای افول آمریکا اقتصادی است.

رفیعی با بیان اینکه آمریکایی‌ها سایر ابعاد زندگی را در تفکر آمریکایی فراموش کردند، اضافه کرد: هر میزان قدرت نرم آمریکا و نفوذ آمریکا در جهان کاهش یابد ارزش دلار آمریکا کاسته شده و اعتبار خود را از دست می‌دهد. خلاء‌های فرهنگی در آمریکا زمینه بروز قدرت‌های فرهنگی در جهان و اثرگذاری آنها است.

حلال خور ادامه داد: نظام سیاسی مطلوب مورد توصیه آمریکایی‌ها مبنی بر لیبرال دموکراسی در جهان امروز توسط خود این پرچم دار دموکراسی نقض شده و قوانین محدود کننده بسیاری وضع کرده است.

وی ادامه داد: در قدرت سیاسی چالش قدرت آمریکا جدی است و ابعاد اقتصادی چالش‌های جدی‌تری دارد و در روند افول ترامپ را سر کار می‌آورند تا معاهدات که افول آمریکا را تسریع می‌بخشید، نقض و روند افول را کند کنند.

رفیعی نیز در خصوص موفقیت ترامپ در روند افول آمریکا تاکید کرد: ترامپ یک بیزینس من است و نباید حرکات او را ساده انگارانه نگاه کنیم و تاکنون کاسبی خوبی داشته است.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: اگر آمریکایی‌ها قدرت نرم گذشته را داشتند ویژگی‌های عریان امروز جامعه آمریکا را شاهد نبودیم و ترامپ علائم بالینی خوبی را برای شناخت جامعه آمریکا نشان می‌دهد. مجموع این شرایط در جامعه آمریکا نشان می‌دهد روند افول شکل گرفته است.

حلال خور در پاسخ به پرسش مراد عنادی که اشاره به رفتاردیوانه‌وار ترامپ داشت و وجود یک اتاق فکر در این کنشگری ها را جویا شد، گفت: نظریه‌های کارشناسی داخل کنگره نشان می‌دهد که سیستم به فردی نیاز دارد که وضعیت آمریکا را از این شرایط خارج کند.

وی در همین رابطه تصریح کرد: امروز سیستم نظام آمریکا به نحوی است که در تئوری دیوانه محاسبه سود و زیان رقبا را به نحوی چیده که کشورها بدانند، نمی‌توانند مقابله واکنش‌ها بیاستند در حالیکه این روش هم پاسخگو نیست.

حلال خور با ذکر مثالی گفت: با همین روش ترامپ بار نخست که به چین رفت موفق شد ۳۰۰ میلیارد دلار امتیاز دریافت کند و در آمریکا سرمایه‌گذاری کرد و در حال حاضر اگر آمریکا تحریم کند، چین هم تحریم می‌کند، اگر ترامپ تعرفه بگذارد، چین هم تعرفه می‌گذارد.

وی در مورد خروج ترامپ از پیمان ترانس پاسفیک اظهار کرد: شاخص‌هایی وجود دارد که این خروج به نفع آمریکاست.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

تمامی مطالب به صورت هوشمند از وب سایت های مرجع دریافت شده است و اخبار زنده مسئولیتی در مورد مطالب منتشر شده ندارد.
۰دیدگاه

ارسال نظر